NEWS

Tartu Rattaralli 
28.5.06 - EST / 133km
1. Aleksandr Khatuntsev (RUS/Omnibike) 3h00`39"
2. Anatoli Chaburka (BLR/Valgevene)
3. Allan Oras (EST/Viro)
5. Vasil Kiryienka (BLR/Rietumu)
8. Kalvis Eisaks (LAT/Rietumu) +14"
25. Viesturs Luksevics (LAT/Rietumu) +23"
33. Gusts Eisaks (LAT/Rietumu) 
SEB Ühispanga Tartu GP  
27.5.06 - EST / 188km / UCI1.1
1. Wojciech Pawlak (POL/Knauf) 4h26`38"
2. Allan Oras (EST/Viro) +6"
3. Tomasz Kiendys (POL/Knauf) +8"
8. Olegs Melehs (LAT/Rietumu) +2`00"
9. Aleksejs Saramotins (LAT/Rietumu) +2`20"
34. Normunds Lasis (LAT/Rietumu) +8`49"
EOS Tallinn GP  
26.5.06 - EST / 180km / UCI1.1
1. Janek Tombak (EST/Kalev) 4h12`16"
2. Valeri Valynin (RUS/Omnibike)
3. Aleksandr Khatuntsev (RUS/Omnibike) +5"
4. Vasil Kiryienka (BLR/Rietumu) +43"
5. Aleksejs Saramotins (LAT/Rietumu) +1`30"
13. Laurent Arn (SUI/Rietumu) +1`39"
17. Kristofers Racenajs (LAT/Rietumu) +6`18"
GP Diessenhofen
25.5.06 - SUI / 78km
1. Bruno Menzi (SUI/Atzmännig) 1h48`16"
2. Roman Andres (SUI/Rufalex)
3. Patrick Sala (SUI/Megabike)
10. Peter Jörg (SUI/Rietumu)
SEB MTB Marathon 2
21.5.06 - LAT / 69km
1. Aleksejs Saramotins (LAT/Rietumu) 2h19`26"
2. Helmet Tamkrov (LAT/ZZK) +1`24"
3. Alges Maasikmets (LAT/ZZK) +3`33"
4. Toms Veinbergs (LAT/Rietumu) +3`42"
13. Kristofers Racenajs (LAT/Rietumu) +8`31"
Memorial Dan Racasan
18. -21.5.06 - ROM 
18.5. - Prologue - 3.3km  
1. Adrian Manu George (ROM) 
2. Florian Fromm (GER/Rietumu)
19.5. - 1. Stage - 75km  
1. Florian Fromm (GER/Rietumu)
20.5. - 2. Stage - 109km  
1. Marius Petrache (ROM)
4. Florian Fromm (GER/Rietumu)
21.5. - 3. Stage - 74km  
1. Jens Kielkopf (GER)
4. Florian Fromm (GER/Rietumu)
Final General Classification
1. Florian Fromm (GER/Rietumu)
2. Adrian Manu George (ROM) 
3. Tamas Csicsaky (ROM)
Olympia`s Tour (8. Stage)
13.-21.5.06 - NED / UCI2.2 
21.5. - Buchten-Buchten 205km
1. Tom Veelers (NED/Rabobank) 5h18`05"
2. Jacob Moe Rasmussen (DAN/GLS) 
3. Borut Bozic (SLO/Perutnina)
15. Olegs Melehs (LAT/Rietumu)
54. Gusts Eisaks (LAT/Rietumu) +13`25"
55. Peter Jörg (SUI/Rietumu) 
Final General Classification
1. Tom Veelers (NED/Rabobank) 31h34`22"
2. Jacob Moe Rasmussen (DEN/GLS) +22"
3. Rick Flens (NED/Rabobank) +26"
33. Olegs Melehs (LAT/Rietumu) +29`54"
71. Peter Jörg (SUI/Rietumu) +1h08`51"
73. Laurent Arn (SUI/Rietumu) +1h14`23"
74. Daniels Ernestovskis (LAT/Rietumu) +1h15`47"
75. Janusch Laule (GER/Rietumu) +1h17`06"
79. Gusts Eisaks (LAT/Rietumu) +1h20`25"
Olympia`s Tour (7. Stage)
13.-21.5.06 - NED / UCI2.2 
20.5. - Gerwen-Buchten 148km
1. Borut Bozic (SLO/Perutnina) 3h28`14"
2. Jonas Aaen Jorgensen (DAN/GLS)
3. Tom Veelers (NED/Rabobank)
22. Olegs Melehs (LAT/Rietumu) +53"
40. Janusch Laule (GER/Rietumu) +4`54"
41. Daniels Ernestovskis (LAT/Rietumu)
General Classification
1. Tom Veelers (NED/Rabobank) 26h16`27"
37. Olegs Melehs (LAT/Rietumu) +29`44"
Olympia`s Tour (6. Stage)
13.-21.5.06 - NED / UCI2.2 
19.5. - Gendringen-Gerwen 181km
1. Tom Veelers (NED/Rabobank) 4h30`15"
2. Jacob Moe Rasmussen (DAN/GLS)
3. Evgeny Popov (RUS/Rabobank)
40. Daniels Ernestovskis (LAT/Rietumu) +20`15"
43. Janusch Laule (GER/Rietumu) 
54. Olegs Melehs (LAT/Rietumu) 
General Classification
1. Tom Veelers (NED/Rabobank) 22h48`20" 
44. Olegs Melehs (LAT/Rietumu) +28`44"
Olympia`s Tour (5. Stage)
13.-21.5.06 - NED / UCI2.2 
18.5. - Hardenberg-Gendringen 169km
1. Tom Veelers (NED/Rabobank) 3h47`41"
2. Jacob Moe Rasmussen (DAN/GLS)
3. Marco Bos (NED/Jo Piels)
32. Olegs Melehs (LAT/Rietumu) +25"
51. Peter Jörg (SUI/Rietumu) +1`02"
79. Laurent Arn (SUI/Rietumu) +6`18"
General Classification
1. Rick Flens (NED/Rabobank) 18h18`14"
31. Olegs Melehs (LAT/Rietumu) +8`20"
Olympia`s Tour (4. Stage)
13.-21.5.06 - NED / UCI2.2 
17.5. - Surhuisterveen-Hardenberg 157km
1. Wim Stroetinga (NED/Fondas) 3h30`34"
2. Evgeny Popov (RUS/Rabobank)
3. Borut Bozic (SLO/Perutnina)
17. Olegs Melehs (LAT/Rietumu)
29. Kalvis Eisaks (LAT/Rietumu)
62. Daniels Ernestovskis (LAT/Rietumu)
General Classification
1. Niki Terpstra (NED/Ubbink) 14h30`30"
34. Olegs Melehs (LAT/Rietumu) +7`58"
Olympia`s Tour (3. Stage)
13.-21.5.06 - NED / UCI2.2 
16.5. - Heerhugowaard- Surhuisterveen 183km
1. Marco Bos (NED/Jo Piels) 3h46`48"
2. Gediminas Bagadonas (LTU/Kleipeda)
3. Marvin Van der Pluijim (NED/Ubbink)
50. Kalvis Eisaks (LAT/Rietumu) +7`42"
53. Olegs Melehs (LAT/Rietumu) 
97. Janusch Laule (GER/Rietumu) +15`55"
General Classification
1. Niki Terpstra (NED/Ubbink) 10h59`58"
35. Olegs Melehs (LAT/Rietumu) +7`56"
Olympia`s Tour (2. Stage)
13.-21.5.06 - NED / UCI2.2 
15.5. - Nordwijkerhout-Heerhugowaard  169km
1. Borut Bozic (SLO/Perutnina) 3h39`37"
2. Marco Bos (NED/Jo Piels)
3. Peter Mohlmann (NED/Fondas)
32. Olegs Melehs (LAT/Rietumu)
41. Peter Jörg (SUI/Rietumu)
66. Daniels Ernestovskis (LAT/Rietumu)
General Classification
1. Borut Bozic (SLO/Perutnina) 7h13`09"
15.Olegs Melehs (LAT/Rietumu) +15"
Olympia`s Tour (1. Stage)
13.-21.5.06 - NED / UCI2.2 
14.5. - Nordwijkerhout-Nordewijkerhout  158km
1. Borut Bozic (SLO/Perutnina Ptuj) 3h27`49"
2. Michael Morkov (DAN/Team GLS) 
3. Kasper Jebjerg (DAN/Team GLS) 
57. Olegs Melehs (LAT/Rietumu)
59. Daniels Ernestovskis (LAT/Rietumu)
60. Peter Jörg (SUI/Rietumu)
General Classification
1. Niki Terpstra (NED/Ubbink Syntec) 3h33`34" 
15. Olegs Melehs (LAT/Rietumu) +13"
Olympia`s Tour (Prologue)
13.-21.5.06 - NED / UCI2.2 
13.5. - Nordwijkerhout-Nordewijkerhout  4.8km (TT)
1. Rick Flens (NED/Rabobank) 5`45"
2. Jos Van Emden (NED/Rabobank) +1"
3. Niki Terpstra (NED/Ubbink Syntec) +1"
14. Olegs Melehs (LAT/Rietumu) +13"
25. Kalvis Eisaks (LAT/Rietumu) +17"
59. Gusts Eisaks (LAT/Rietumu) +23"
Memorial Of Oleg Dyachenko
3.5.06 - RUS / UCI1.2 / 164km
1. Aliaksandr Kuchynski (BLR/Ceramice Flaminia) 4h10`23"
2. Aleksejs Saramotins (LAT/Rietumu)
3. Vladislav Borisov (RUS/Omnibike) +2"
Five Rings Of Moscow (5. Stage)
5.-9.5.06 - RUS / UCI2.2 
9.5. - Sadovoe-Sadovoe 130km
1. Nikolai Trussov (RUS/Tinkoff) 2h56`58"
2. Oleg Grischkine (RUS/Navigators)
3. Alexey Shmidt (RUS/Omnibike)
6. Aleksejs Saramotins (LAT/Rietumu)
7. Normunds Lasis (LAT/Rietumu)
45. Olegs Melehs (LAT/Rietumu)
Final General Classification
1. Alexander Khatuntsev (RUS/Omnibike) 17h13`43"
2. Denis Kostyuk (UKR/Intel Action) +15"
3. Aliaksandr Kuchynski (BLR/Ceramice Flaminia) +20"
12. Olegs Melehs (LAT/Rietumu) +3`01"
13. Aleksejs Saramotins (LAT/Rietumu) 
17. Herberts Pudans (LAT/Rietumu) +4`44"
41. Normunds Lasis (LAT/Rietumu) +7`32"
60. Kalvis Eisaks (LAT/Rietumu) +8`04"
Five Rings Of Moscow (4. Stage)
5.-9.5.06 - RUS / UCI2.2 
8.5. - Krylatskoe-Krylatskoe 164km
1. Alexander Khatuntsev (RUS/Omnibike) 4h13`05"
2. Aliaksandr Kuchynski (BLR/Ceramice Flaminia)
3. Denis Kostyuk (UKR/Intel Action)
14. Olegs Melehs (LAT/Rietumu) +2`52"
15. Aleksejs Saramotins (LAT/Rietumu)
17. Herberts Pudans (LAT/Rietumu) +4`18"
General Classification
1. Alexander Khatuntsev (RUS/Omnibike) 
Five Rings Of Moscow (3. Stage)
5.-9.5.06 - RUS / UCI2.2 
7.5. - Zelenogradskoe-Zelenogradskoe 153km
1. Nikolai Trussov (RUS/Tinkoff) 3h28`12"
2. Alexey Shmidt (RUS/Omnibike)
3. Alexander Serebryakov (RUS/Schelk)
14. Kalvis Eisaks (LAT/Rietumu)
18. Normunds Lasis (LAT/Rietumu)
19. Aleksejs Saramotins (LAT/Rietumu)
General Classification
1. Nikolai Trussov (RUS/Tinkoff) 10h03`19"
2. Olegs Melehs (LAT/Rietumu) +30"
3. Aleksejs Saramotins (LAT/Rietumu) +30"
GP Frauenfeld 
7.5.06 - SUI / 168km
1. Joo Hyun Wook (KOR/UCI) 3h50`27"
2. Gilbert Obrist (SUI/Rufalex)
3. Thierry Fondère (FRA/Hörmann)
61. Peter Jörg (SUI/Rietumu) +6`09"
70. Janusch Laule (GER/Rietumu) +18`06"
Five Rings Of Moscow (2. Stage)
5.-9.5.06 - RUS / UCI2.2 
6.5. - Vorobjevskoe-Vorobjevskoe 164km 
1. Nikolai Trussov (RUS/Tinkoff) 4h03`29"
2. Aleksejs Saramotins (LAT/Rietumu)
3. Nikita Eskov (RUS/Lokomotiv)
4. Kalvis Eisaks (LAT/Rietumu)
31. Normunds Lasis (LAT/Rietumu)
General Classification
1. Nikolai Trussov (RUS/Tinkoff) 6h35`18"
2. Olegs Melehs (LAT/Rietumu) +20"
3. Aleksejs Saramotins (LAT/Rietumu) +20"
Five Rings Of Moscow (1. Stage)
5.-9.5.06 - RUS / UCI2.2 
5.5. - Kremlin-Kremlin 100km 
1. Nikolai Trussov (RUS/Tinkoff) 2h28`44"
2. Oleg Grishkin (RUS/Dynamo)
3. Andrey Klyuev (RUS/Omnibike)
4. Aleksejs Saramotins (LAT/Rietumu)
17. Normunds Lasis (LAT/Rietumu)
34. Olegs Melehs (LAT/Rietumu)
General Classification
1. Nikolai Trussov (RUS/Tinkoff) 2h31`59"
2. Olegs Melehs (LAT/Rietumu) +10"
Five Rings Of Moscow (Prologue)
5.-9.5.06 - RUS / UCI2.2 
5.5. - Poklonnaya-Poklonnaya 3km (TT)
1. Nikolai Trussov (RUS/Tinkoff) 3`20"
2. Olegs Melehs (LAT/Rietumu) +5"
3. Alexander Serov (RUS/Tinkoff) +6"
7. Kalvis Eisaks (LAT/Rietumu) +8"
10. Normunds Lasis (LAT/Rietumu) +8"
Mayor Cup 
3.5.06 - RUS / UCI1.2 / 166km
1. Normunds Lasis (LAT/Rietumu) 4h04`41"
2. Aleksejs Saramotins (LAT/Rietumu)
3. Eduard Vorganov (RUS/Omnibike)
6. Olegs Melehs (LAT/Rietumu) +33"
Bahnmeeting Zürich-Oerlikon 
2.5.06 - SUI / Stayers  
1. Peter Jörg (SUI/Rietumu)
2. Jan Ramsauer (SUI/Megabike)
3. Thomas Maag (SUI/Oerlikon)
back