NEWS

Triptyque Des Monts Et Chateaux (1. Stage)
31.3.-2.4.06 - BEL / UCI2.2
31.3. - Flobecq-Basecles 169km
1. Hub Duyn (NED/Rabobank) 4h10`24"
2. Lars Boom (NED/Rabobank) +2"
3. Maarten Neyens (BEL/Bodysol) +20" 
11. Olegs Melehs (LAT/Rietumu) 
40. Artis Roze (LAT/Rietumu) +3`45"
62. Normunds Lasis (LAT/Rietumu) +3`47"
Tour De Normandie (9. Stage)
20.-26.3.06 - FRA / UCI2.2
25.3. - Bagnoles de l`Orne-Caen 142km
1. Stéphane Petilleau (FRA/Bretagne) 3h27`39"
2. Mikel Gaztanaga (ESP/Atom) +1`38"
3. Jürgen Roelandts (BEL/Bodysol) 
11. Aleksejs Saramotins (LAT/Rietumu)
17. Olegs Melehs (LAT/Rietumu)
64. Normunds Lasis (LAT/Rietumu) +6`04"
Final General Classification
1. Kai Reus (NED/Rabobank) 23h39`55"
2. Alexander Khatuntsev (RUS/Omnibike) +22"
3. Jos Van Emden (NED/Rabobank) +23"
11. Olegs Melehs (LAT/Rietumu) +2`59"
28. Aleksejs Saramotins (LAT/Rietumu) +18`24"
47. Normunds Lasis (LAT/Rietumu) +26`22"
The Paths Of King Nikola (4. Stage)
23.-26.3.06 - SCG / UCI2.2 
26.3. - Cetinje-Budava-Centinje 161km
1. Mitja Mahoric (SLO/Perutnina) 4h20`46"
2. Grega Bole (SLO/Sava) +14"
3. Devis Miorin (ITA/Endeka)
44. Florian Fromm (GER/Rietumu) +5`38"
46. Laurent Arn (SUI/Rietumu) +6`56"
55. Peter Jörg (SUI/Rietumu) +11`54"
65. Janusch Laule (GER/Rietumu) +15`33"
Final General Classification
1. Radoslav Rogina (CRO/Perutnina) 15h5'`11" 
2. Vladimir Koev (BUL/Hemus) +9"
3. Mitja Mahoric (SLO/Perutnina) +1`03"
29. Florian Fromm (GER/Rietumu) +11`00"
51. Laurent Arn (SUI/Rietumu) +36`10"
59. Peter Jörg (SUI/Rietumu) +46`30"
85. Janusch Laule (GER/Rietumu) +1h09`06"
GP Knesselare
26.3.06 - BEL / 108km 
1. Mario Willems (BEL/Saey Deschacht) 2h39`00"
2. Gerdy Verveken (BEL/MEZ) 
3. Wesley Van Spreybroeck (BEL/Cerdi)
7. Viesturs Luksevics (LAT/Rietumu)
14. Toms Veinbergs (LAT/Rietumu) +0`20"
23. Artis Roze (LAT/Rietumu)
Tour De Normandie (8. Stage)
20.-26.3.06 - FRA / UCI2.2
25.3. - Saint Hilaire du Harcouet-Bagnoles de l`Orne 176km
1. Maxime Mederel (FRA/Auber 93) 4h18`05"
2. Lasse Bochmann (DAN/GLS) +1`43"
3. Marcin Sapa (POL/Knauf) +3`12"  
8. Aleksejs Saramotins (LAT/Rietumu) +5`35"
27. Olegs Melehs (LAT/Rietumu)
53. Normunds Lasis (LAT/Rietumu) +7`27"
General Classification
1. Kai Reus (NED/Rabobank) 22h00`19"
11. Olegs Melehs (LAT/Rietumu) +2`59"
The Paths Of King Nikola (3. Stage)
23.-26.3.06 - SCG / UCI2.2 
25.3. - Budva-Cetinje 158km
1. Radoslav Rogina (CRO/Perutnina) 4h31`35"
2. Vladimir Koev (BUL/Hemus) +1"
3. Valter Bonca (SLO/Sava) +1`05"
34. Florian Fromm (GER/Rietumu) +2`31"
58. Laurent Arn (SUI/Rietumu) +15`48"
67. Peter Jörg (SUI/Rietumu) +19`07"
106. Janusch Laule (GER/Rietumu) +32`59"
General Classification
1. Radoslav Rogina (CRO/Perutnina) 11h29`21" 
27. Florian Fromm (GER/Rietumu) +5`36"
Tour De Normandie (7. Stage)
20.-26.3.06 - FRA / UCI2.2
24.3. - Domfront-Saint Hilaire du Harcouet 64km
1. Niki Terpstra (NED/Ubbink) 1h16`51"
2. Said Haddou (FRA/Auber 93) +3"
3. Jiri Hochmann (CZZ/Dukla Praha) 
5. Normunds Lasis (LAT/Rietumu)
30. Olegs Melehs (LAT/Rietumu)
70. Aleksejs Saramotins (LAT/Rietumu)
General Classification
1. Kai Reus (NED/Rabobank) 17h36`39"
15. Olegs Melehs (LAT/Rietumu) +2`59"
The Paths Of King Nikola (2. Stage)
23.-26.3.06 - SCG / UCI2.2 
24.3. - Bar-Budva 148km
1. Matej Stare (SLO/Perutnina) 3h41`36"
2. Radoslav Rogina (CRO/Perutnina)
3. Devis Miorin (ITA/Endeka)
33. Florian Fromm (GER/Rietumu) +2`49"
64. Laurent Arn (SUI/Rietumu) +7`17"
78. Peter Jörg (SUI/Rietumu) +9`50"
88. Janusch Laule (GER/Rietumu) +12`55"
General Classification
1. Matej Stare (SLO/Perutnina) 6h57`42" 
27. Florian Fromm (GER/Rietumu) +2`59"
Tour De Normandie (6. Stage)
20.-26.3.06 - FRA / UCI2.2
24.3. - Flers-Domfront 74km
1. Kai Reus (NED/Rabobank) 1h49`58"
2. Alexander Khatuntsev (RUS/Omnibike) +3"
3. Charles Guilbert (FRA/Bretagne) +11"
23. Olegs Melehs (LAT/Rietumu) +23"
28. Aleksejs Saramotins (LAT/Rietumu) +25"
42. Normunds Lasis (LAT/Rietumu) +41"
General Classification
1. Kai Reus (NED/Rabobank) 16h19`52"
15. Olegs Melehs (LAT/Rietumu) +2`59"
The Paths Of King Nikola (1. Stage)
23.-26.3.06 - SCG / UCI2.2 
23.3. - Herceg Novi-Bar 142km
1. Grega Bole (SLO/Sava) 3h16`16"
2. Bartlomiej Matysiak (POL/Legia)
3. Devis Miorin (ITA/Endeka)
21. Florian Fromm (GER/Rietumu)
59. Laurent Arn (SUI/Rietumu) +5`37"
60. Peter Jörg (SUI/Rietumu)
78. Janusch Laule (GER/Rietumu) +7`37"
Tour De Normandie (5. Stage)
20.-26.3.06 - FRA / UCI2.2 
23.3. - Elbeuf Sur Seine-Flers 201km
1. Jos Van Emden (NED/Rabobank) 4h59`05"
2. Kristoffer Nielson (DAN/GLS) +2"
3. Jacob Rasmussen (DAN/GLS) +4"
21. Olegs Melehs (LAT/Rietumu) +2`19"
36. Normunds Lasis (LAT/Rietumu) +17`07"
44. Aleksejs Saramotins (LAT/Rietumu)
General Classification
1. Jos Van Emden (NED/Rabobank) 14h29`48"
14. Olegs Melehs (LAT/Rietumu) +2`29"
Tour De Normandie (4. Stage)
20.-26.3.06 - FRA / UCI2.2 
22.3. - Gaillon-Elbeuf Sur Seine 74km
1. Martijn Maaskant (NED/Rabobank) 1h45`32"
2. Mikel Gaztanaga (ESP/Atom) 
3. Jean-Luc Delpech (FRA/Bretagne)
21. Normunds Lasis (LAT/Rietumu)
32. Olegs Melehs (LAT/Rietumu)
34. Herberts Pudans (LAT/Rietumu) 
General Classification
1. Charles Bradley Huff (USA/TIAA) 9h30`43"
8. Olegs Melehs (LAT/Rietumu) +16"
Tour De Normandie (3. Stage)
20.-26.3.06 - FRA / UCI2.2 
22.3. - Forges Les Eaux-Aubevoye 81km
1. Jürgen Roelandts (BEL/Bodysol) 1h42`25"
2. Charles Bradley Huff (USA/TIAA) 
3. Jean-Luc Delpech (FRA/Bretagne)
12. Normunds Lasis (LAT/Rietumu)
17. Aleksejs Saramotins (LAT/Rietumu)
43. Olegs Melehs (LAT/Rietumu)
General Classification
1. Charles Bradley Huff (USA/TIAA) 7h45`11"
9. Olegs Melehs (LAT/Rietumu) +16"
Tour De Normandie (2. Stage)
20.-26.3.06 - FRA / UCI2.2 
21.3. - Colombelles-Forges Les Eaux 211km
1. Charles Bradley Huff (USA/TIAA) 5h55`38"
2. Vidal Celis Zaballa (ESP/Orbea)
3. Said Haddou (FRA/Auber 93)
47. Aleksejs Saramotins (LAT/Rietumu) 
56. Olegs Melehs (LAT/Rietumu)
69. Daniel Ernestovskis (LAT/Rietumu)
General Classification
1. Charles Bradley Huff (USA/TIAA) 6h03`02"
10. Olegs Melehs (LAT/Rietumu) +10"
Tour De Normandie (1. Stage)
20.-26.3.06 - FRA / UCI2.2 / Presentation (Media Player)
20.3. - Colombelles-Mondeville-Colombelles (TT) 5.8km
1. Kai Reus (NED/Rabobank) 7`16"
2. Rick Flens (NED/Rabobank) +3"
3. Emilien Berges (FRA/Auber 93) +5"
9. Olegs Melehs (LAT/Rietumu) +8"
47. Aleksejs Saramotins (LAT/Rietumu) +33"
52. Normunds Lasis (LAT/Rietumu) +35"
GP Moortsele
19.3.06 - BEL / 114km 
1. Kurt Eeckhout (BEL/MD) 2h47`00"
2. Darius Strole (BEL/PWC) +3"
3. Gert De Graeve (BEL/Artevelde)
10. Gusts Eisaks (LAT/Rietumu) +40"
14. Toms Veinbergs (LAT/Rietumu) +1`00"
15. Viesturs Luksevics (LAT/Rietumu)
Omloop Van Het Waasland
12.3.06 - BEL / UCI1.2 / 184km 
1. Nico Eeckhout (BEL/Chocolade Jacques) 4h43`30"
2. Koen Barbé (BEL/Chocolade Jacques) +15"
3. Markus Eichler (GER/Regiostrom)
49. Aleksejs Saramotins (LAT/Rietumu) +4`40"
GP Wetteren
11.3.06 - BEL / 115km 
1. Patrick Cocquyt (BEL/Saey Deschacht) 2h45`45" 
2. Michael Skelde (SWE/Glud & Marstrand) +10"
3. Mario Willems (BEL/Saey Deschacht) +17"
16. Aleksejs Saramotins (LAT/Rietumu) +2`34"
22. Kristofer Racenajs (LAT/Rietumu)
24. Herberts Pudans (LAT/Rietumu) 
GP Adinkerke
8.3.06 - BEL / 115km 
1. Joery Clauwaert (BEL/Soenens) 2h50`00" 
2. Chris Pollin (BEL/Snellegem)
3. Dirk Clarysse (BEL/Vermaak) 
4. Olegs Melehs (LAT/Rietumu)
8. Normunds Lasis (LAT/Rietumu) +3`10"
10. Aleksejs Saramotins (LAT/Rietumu)
Prix De Lillers
5.3.06 - FRA / UCI1.2 / 172km
1. Markus Eichler (GER/Regiostrom) 4h07`52" 
2. Anthony Jaunet (FRA/Nogent) +13" 
3. Médéric Clain (FRA/Roubaix)
7. Olegs Melehs (LAT/Rietumu) +31"
9. Normunds Lasis (LAT/Rietumu) +35"
26. Aleksejs Saramotins (LAT/Rietumu)
GP Merchtem
4.3.06 - BEL / 115km 
1. Bart Veyt (BEL/Thielemans) 2h50`00" 
2. Frederik Christiaens (BEL/Pictoflex) 
3. Kris De Block (BEL/Kon)
4. Gusts Eisaks (LAT/Rietumu)
13. Olegs Melehs (LAT/Rietumu)
19. Kalvis Eisaks (LAT/Rietumu)
GP Ruddervoode-Baliebrugge
1.3.06 - BEL / 111km 
1. Wesley Van Speybroeck (BEL/Cerdi) 2h41`00" 
2. Kevin Maene (BEL/Firestone) 
3. Mindaugas Striska (LIT/Litubel)
6. Olegs Melehs (LAT/Rietumu)
back