NEWS

Course de la Solidarite Olympique (2. Stage)
28.6.-2.7.06 / POL / UCI2.1 
29.6. - Ozarow-Ozarow (30km/TT)
1. Laurens Ten Dam (NED/Unibet.com) 37`53"
2. Robert Radosz (POL/DHL) +10"
3. Robert Bartko (GER/US Financial) +11"
4. Vasil Kiryienka (BLR/Rietumu) +33"
General Classification
1. Robert Radosz (POL/DHL) 4h41`02"
UCI Road Ranking By Team
26.6.06 - Pro Continental & Continental Teams 
1. Unibet.com (BEL) 1354 Pts.
2. Rabobank (NED) 1261 Pts.
3. Omnibike (RUS) 1174 Pts.
24. Rietumu Bank (LAT) 345 Pts.
complete ranking
Russian Championships (Road)
25.6.06 - RUS / 205km 
1. Alexander Khatuntsev (Omnibike) 5h15`12"
2. Alexander Efimkin (Barloworld) +38"
3. Evgeni Petrov (Lampre) 
22. Sergey Firsanov (Rietumu) +11`56"
Swiss Championships (Road)
25.6.06 - SUI / 212km 
1. Gregory Rast (Phonak) 4h52`34"
2. Marcel Strauss (Gerolsteiner) +2"
3. Aurelien Clerc (Phonak) +2`27"
15. Laurent Arn (Rietumu) +9`30"
24. Janusch Laule (Rietumu) +13`08"
Latvian Championships (Road)
25.6.06 - LAT / 162km
1. Aleksejs Saramotins (Rietumu) 3h58`39"
2. Olegs Melehs (Rietumu) +2"
3. Daniels Ernestovskis (Rietumu) +54"
4. Normunds Lasis (Rietumu)
Belarus Championships (Time Trial) 
23.6.06 - LAT / 40km
1. Vasil Kiryienka (Rietumu)
2. Viktor Rapinsky (Colombia)
3. Vladimir Autka (Team)
Latvian Championships (Time Trial) 
23.6.06 - LAT / 44km
1. Raivis Belohvosciks (Universal) 53`51"
2. Olegs Melehs (Rietumu) +2`56"
3. Vitalijs Kornilovs (Zumus) +4`38"
Swiss Championships (Time Trial)
23.6.06 - SUI / 45km 
1. Fabian Cancellara (CSC) 50`32"
2. Simon Schärer (Mendrisio) +1`48"
3. Simon Zahner (Bürgis) +1`54"
7. Laurent Arn (Rietumu) +3`12"
Radklassiker Reute
18.6.06 - GER / 132km 
1. Daniel Heizmann (GER/Rothaus) 3h05`40"
2. Peter Schmid (GER/Stuttgardia) +19"
3. Alexander Aeschbach (SUI/Gloria)
5. Janusch Laule (GER/Rietumu) 
SEB MTB Marathon 3
18.6.06 - LAT / 70km
1. Aleksejs Saramotins (LAT/Rietumu) 2h20`47"
2. Raivo Maimre (EST/Alexela) +1`54"
3. Normunds Lasis (LAT/Rietumu) +5`08"
5. Olegs Melehs (LAT/Rietumu) +5`31"
European Championships (Stayers)
17.-18.6.06 / GER 
18.6. - Final (1 Hour & 5 Rounds)
1. Giuseppe Atzeni (SUI)
2. Carsten Podlesch (GER)
3. Timo Scholz (GER)
5. Peter Jörg (SUI/Rietumu)
Steher International Oerlikon 
13.6.06 - SUI / Stayers  
1. Timo Scholz (GER/Notebooksbilliger.de)
2. Peter Jörg (SUI/Rietumu)
3. Jan Ramsauer (SUI/Megabike)
Ringerike GP (5. Stage)
7.-11.6.06 - NOR / UCI2.2 
11.6. - Honefoss-Norderhovsgate (162km)
1. Jacob Moe Rasmussen (DAN/GLS) 3h59`51"
2. Aleksejs Saramotins (LAT/Rietumu) 
3. Morten Hegreberg (NOR/Sparebanken)
53. Normunds Lasis (LAT/Rietumu) +5`06"
66. Kalvis Eisaks +12`24" 
Final General Classification
1. Gabriel Rasch (NOR/Maxbo) 20h20`30"
2. Maint Berkenbosch (NED/Regiostrom) +50" 
3. Fredrik Ericsson (SWE/Cyklcity) +1`01"
21. Aleksejs Saramotins (LAT/Rietumu) +4`22"
52. Artis Roze (LAT/Rietumu) +23`18"
63. Kalvis Eisaks (LAT/Rietumu) +33`46"
70. Normunds Lasis (LAT/Rietumu) +43`03"
74. Laurent Arn (SUI/Rietumu) +51`14"
Ringerike GP (4. Stage)
7.-11.6.06 - NOR / UCI2.2 
10.6. - Honefoss-Honefoss (162km)
1. Jacob Moe Rasmussen (DAN/GLS) 3h58`56"
2. Fredrik Ericsson (SWE/Cyklcity) 
3. Morten Hegreberg (NOR/Sparebanken)
46. Aleksejs Saramotins (LAT/Rietumu) +2`38"
47. Laurent Arn (SUI/Rietumu) 
48. Artis Roze (LAT/Rietumu) 
General Classification
1. Gabriel Rasch (NOR/Maxbo) 16h20`39"
26. Aleksejs Saramotins (LAT/Rietumu) +4`22"
Ringerike GP (3. Stage)
7.-11.6.06 - NOR / UCI2.2 
9.6. - Honefoss-Kleivstua (167km)
1. Edvald Boasson Hagen (NOR/Maxbo) 4h24`22"
2. Fredrik Ericsson (SWE/Cyklcity) +7"
3. Maint Berkenbosch (NED/Regiostrom) +17"
14. Aleksejs Saramotins (LAT/Rietumu) +50"
41. Laurent Arn (SUI/Rietumu) +5`36"
53. Artis Roze (LAT/Rietumu) +6`41"
General Classification
1. Maint Berkenbosch  (NED/Regiostrom) 12h21`39"
14. Aleksejs Saramotins (LAT/Rietumu) +1`48"
Ringerike GP (2. Stage)
7.-11.6.06 - NOR / UCI2.2 
8.6. - Fagernes-Honefoss (167km)
1. Havard Nybo (DAN/Glud & Marstrand) 3h55`17"
2. Markus Eichler (GER/Regiostrom)
3. Morten Hegreberg (NOR/Sparebanken)
27. Aleksej Saramotins (LAT/Rietumu) +1`15"
31. Artis Roze (LAT/Rietumu)
96. Kalvis Eisaks (LAT/Rietumu) +4`50"
General Classification
1. Elnathan Heizmann (GER/Regiostrom) 7h57`00"
11. Aleksejs Saramotins (LAT/Rietumu) +1`15"
Ringerike GP (1. Stage)
7.-11.6.06 - NOR / UCI2.2 
7.6. - Beitostolen-Beitostolen (162km)
1. Stijn Ennekens (BEL/Unibet) 4h01`43"
2. Aleksejs Saramotins (LAT/Rietumu)
3. Jacob Moe Rasmussen (DAN/GLS)
47. Artis Roze (LAT/Rietumu) +41"
74. Kalvis Eisaks (LAT/Rietumu) +1`33"
Strassenpreis Merdingen
5.6.06 - GER / 109km 
1. Christian Eminger (AUT/Schaller) 3h33`00"
2. Karsten Volkmann (GER/Milram)
3. Steffen Weigold (GER/Lamonta)
21. Janusch Laule (GER/Rietumu) +9`09"
Riga GP
4.6.06 - LAT / 162km / UCI1.2
1. Sergey Kolesnikov (RUS/Omnibike) 3h35`23"
2. Aleksejs Saramotins (LAT/Rietumu)
3. Vasil Kiryienka (BLR/Rietumu)
7. Olegs Melehs (LAT/Rietumu) +26"
8. Normunds Lasis (LAT/Rietumu) +44"
Grosser Volvo Preis
4.6.06 - GER / 156km 
1. Sven Vanthourenhout (BEL/Rabobank) 3h39`58"
2. Andreas Schillinger (GER/Milram)
3. William Walker (AUS/Rabobank)
14. Janusch Laule (GER/Rietumu)
Pfingstpreis der VR Bank Forst
4.6.06 - GER / Stayers 
1. Carsten Podlesch (GER/Berlin)
2. Peter Jörg (SUI/Rietumu)
3. Florian Fernow (GER/Charlottenburg)
Keggi Velo GP
3.6.06 - LAT / 168km
1. Laurent Arn (SUI/Rietumu) 3h57`48"
2. Gatis Smukulis (LAT/Lotus) +30" 
3. Ivan Terenin (RUS/Omnibike) +1`15"
4. Normunds Lasis (LAT/Rietumu)
6. Herberts Pudans (LAT/Rietumu) +1`39"
7. Gusts Eisaks (LAT/Rietumu) 
8. Aleksejs Saramotins (LAT/Rietumu) +1`42"
9. Vasil Kiryienka (BLR/Rietumu) +1`46"
Latvian Championships U23 (Road)
3.6.06 - LAT / Keggi Velo GP /168km
1. Gatis Smukulis (LAT/Lotus) 3h58`18"
2. Normunds Lasis (LAT/Rietumu) +45" 
3. Herberts Pudans (LAT/Rietumu) +1`39"
4. Gusts Eisaks (LAT/Rietumu) 
6. Kristofers Racenajs (LAT/Rietumu) +3`50"
7. Daniels Ernestovskis (LAT/Rietumu) +3`57"
9. Artis Roze (LAT/Rietumu) +5`10"
back