NEWS

Breite Kriterium Schaffhausen
30.7.06 - SUI / 80km
1. Bruno Risi (SUI/Möbel Märki) 1h50`43"
2. Jürgen Kotulla (GER/Multivan)
3. Martin Kiechle (GER/Gat) 
8. Peter Jörg (SUI/Rietumu) 
Scandinavian Open Road Race
30.7.06 - SWE / 194km / UCI1.2
1. Evald Boasson Hagen (NOR/Maxbo) 4h17`41"
2. Vasil Kiryienka (BLR/Rietumu) +12"
3. Jens-Erik Madsen (DAN/Designa) 
6. Aleksejs Saramotins (LAT/Rietumu) 
9. Sergey Firsanov (RUS/Rietumu)
27. Kristofers Racenajs (LAT/Rietumu) +4`04" 
32. Olegs Melehs (LAT/Rietumu)
Tour Alsace (4. Stage)
27.-30.7.06 - FRA 
30.7. - Ribeauville-Ballon D`Alsace (158km) 
1. Thomas Terrettaz (FRA/CR4C) 4h17`24"
2. Olivier Nari (FRA/Dijon) +51"
3. Johannes Frohlinger (GER/Sarreguemines) +1`13"
16. Florian Fromm (GER/Rietumu) +5`18" 
36. Laurent Arn (SUI/Rietumu) +10`37"
49. Janusch Laule (GER/Rietumu) +13`30"
Final General Classification
1. Johannes Frohlinger (GER/Sarreguemines) 14h25`47"
2. Alexandr Pliuschin (MDA/UCI) +1`07"
3. Nicolas Reynaud (FRA/Aixois) +1`09"
17. Florian Fromm (GER/Rietumu) +10`54"
28. Janusch Laule (GER/Rietumu) +15`54"
46. Laurent Arn (SUI/Rietumu) +21`50"
Tour Alsace (3. Stage)
27.-30.7.06 - FRA 
29.7. - Cernay-Rixheim (156km) 
1. Benoit Luminet (FRA/CR4C) 4h17`18"
2. Johannes Frohlinger (GER/Sarreguemines) +1"
3. Olivier Nari (FRA/Dijon) +2"
39. Janusch Laule (GER/Rietumu) +1`30"
48. Florian Fromm (GER/Rietumu) +1`43"
54. Laurent Arn (SUI/Rietumu) +1`50"
General Classification
1. Alexandr Pliuschin (MDA/UCI) 10h05`24"
22. Janusch Laule (GER/Rietumu) +5`23"
Tour Alsace (2. Stage)
27.-30.7.06 - FRA 
28.7. - Strasbourg-Le Bischenberg (158km) 
1. Nicolas Reynaud (FRA/Aixois) 3h52`43"
2. Alexandr Pliuschin (MDA/UCI) +2"
3. Olivier Martinez (FRA/Aixois) +14"
21. Janusch Laule (GER/Rietumu) +5`05"
40. Florian Fromm (GER/Rietumu) +8`04"
63. Laurent Arn (SUI/Rietumu) +13`34"
General Classification
1. Alexandr Pliuschin (MDA/UCI) 5h56`36"
22. Janusch Laule (GER/Rietumu) +5`23"
Tour Alsace (1. Stage)
27.-30.7.06 - FRA 
27.7. - Sausheim-Huningue (95km) 
1. Yauheni Hutarovich (BLR/UV Aube) 1h58`11"
2. Thomas Bouteille (FRA/CC Etupes)
3. Benjamin Giraud (FRA/Aixois)
31. Janusch Laule (GER/Rietumu)
63. Florian Fromm (GER/Rietumu)
92. Laurent Arn (SUI/Rietumu)
UCI Road Ranking By Team
25.7.06 - Pro Continental & Continental Teams 
1. Unibet.com (BEL) 1398 Pts.
2. Omnibike (RUS) 1333 Pts.
3. Perutnina Ptuj (SLO) 1095 Pts.
23. Rietumu Bank (LAT) 507 Pts.
complete ranking
European Championships (MTB Marathon)
23.7.06 - ITA / 93km
1. Ralph Näf (SUI/Merida) 4h05`17"
2. Thomas Stoll (SUI/Sram) +2`51"
3. Andreas Kugler (SUI/Merida) +3`10" 
23. Aleksejs Saramotins (LAT/Rietumu) +26`33"
26. Toms Veinbergs (LAT/Rietumu) +30`03"
Altstadtkriterium Fürstenfeldbruck
16.7.06 - GER / 65km
1. Jürgen Kotulla (GER/Merida) 1h27`54"
2. Hans Siman (GER/Kempten)
3. Jonas Harm (GER/Ostallgäu) 
4. Florian Fromm (GER/Rietumu) 
LBS Cup Württemberg (4. Stage)
13.-16.7.06 - GER  
16.7. - Plattenhardt Classic (80km) 
1. Thorsten Struch (GER/Coogee) 2h00`31"
2. Leif Lampater (GER/Activity) +18"
3. Steffen Greger (GER/Rothaus) +53" 
24. Janusch Laule (GER/Rietumu) +2`54"  
Final General Classification
1. Leif Lampater (GER/Activity) 7h21`56"
2. Christian Grasmann (GER/Activity) +1"
3. Steffen Greger (GER/Stuttgardia) +16"
14. Janusch Laule (GER/Rietumu) +4`42"
Preis Der Stadt Leipzig
15.7.06 - GER / 50km / Stayers 
1. Timo Scholz (GER/Notebooksbilliger) 46`47"
2. Giuseppe Atzeni (SUI/Atzmännig)
3. Peter Jörg (SUI/Rietumu) 
SEB MTB Marathon 4
15.7.06 - LAT / 68km
1. Olegs Melehs (LAT/Rietumu) 2h17`03"
2. Aleksejs Saramotins (LAT/Rietumu) +1"
3. Toms Veinbergs (LAT/Rietumu) 
18. Sergey Firsanov (RUS/Rietumu) +9`06"
LBS Cup Württemberg (3. Stage)
13.-16.7.06 - GER  
15.7. - Plüderhausen Classic (80km) 
1. Mike Müller (GER/Coogee) 2h01`57"
2. David Kattenstroth (GER/Aguti) +19"
3. Andreas Mayr (GER/Stuttgardia) +29" 
7. Janusch Laule (GER/Rietumu) +33"  
General Classification
1. Christian Grasmann (GER/Activity)
European Championships U23 (Time Trial)
14.7.06 - NED / 31.5km 
1. Dmytro Grabovsky (UKR/Agribtubel) 38`36"
2. Jerome Coppel (FRA/CR4C) +47"
3. Dominique Cornu (BEL/Bodysol) +53"
59. Artis Roze (LAT/Rietumu) +5`01" 
LBS Cup Württemberg (2. Stage)
13.-16.7.06 - GER  
14.7. - Wendlingen Classic (80km) 
1. Christian Grasmann (GER/Activity) 1h41`41"
2. Steffen Greger (GER/Stuttgardia) +8"
3. Leif Lampater (GER/Activity) +40"
40. Janusch Laule (GER/Rietumu) +2`50" 
General Classification
1. Christian Grasmann (GER/Activity)
GP Gistel
13.7.06 - BEL / 116km
1. Joery Clauwaert (BEL/Soenens) 2h45`00"  
2. Aaike Depree (BEL/Jeugdteam)
3. Sebastien Six (BEL/Multisport)
12. Kalvis Eisaks (LAT/Rietumu) +1`50" 
18. Vasil Kiryienka (BLR/Rietumu) +2`45"
LBS Cup Württemberg (1. Stage)
13.-16.7.06 - GER  
13.7. - Deisslingen Classic (80km) 
1. Christian Grasmann (GER/Activity) 1h36`02"
2. Andreas Mayr (GER/Stuttgardia) +4"
3. Patrick Uhlig (GER/Concordia) +6" 
20. Janusch Laule (GER/Rietumu) +10" 
Aweka Cup Oerlikon
11.7.06 - SUI / Stayers
1. Peter Jörg (SUI/Rietumu) 
2. Giuseppe Atzeni (SUI/Atzmännig)
3. Jan Ramsauer (SUI/Megabike)
GP Wachtebeke
11.7.06 - BEL / 119km
1. Patrick Cocquyt (BEL/Saey) 2h45`00"  
2. Vasil Kiryienka (BLR/Rietumu)
3. Mario Willems (BEL/Saey) +40"
16. Kalvis Eisaks (LAT/Rietumu) +5`40" 
28. Sergey Firsanov (RUS/Rietumu) 
GP De Dourges
9.7.06 - FRA / 172km / UCI1.2
1. Markus Eichler (GER/Regiostrom) 3h55`48"  
2. Joel Paerson (AUS/Cote D`Armor)
3. Sebastien Six (FRA/Multisport)
31. Kristofers Racenajs (LAT/Rietumu) +2`52" 
39. Sergey Firsanov (RUS/Rietumu) +5`24"
Norsk Syklefestival (5. Stage)
5.7.-9.7.06 / NOR / U23
9.7. - Laerdal-Laerdal 
1. John Schouten (NED/Hörmann) 3h20`35"
2. Magnus Friestad Bergseth (NOR/Sadnes) +2"
3. Jon Einar Bergsland (NOR/Grenland)
13. Viesturs Luksevics (LAT/Rietumu)
24. Artis Roze (LAT/Rietumu) 
Final General Classification
1. Lieuwe Westra (NED/Diamant)
2. Jon Einar Bergsland (NOR/Grenland)
3. John Schouten (NED/Hörmann)
12. Normunds Lasis (LAT/Rietumu) 
15. Viesturs Luksevics (LAT/Rietumu) 
43. Artis Roze (LAT/Rietumu)
Swiss Championships (Team Time Trial)
9.7.06 - SUI / 100km
1. Frank, Frei, Lang, Wisler 2h07`28"
2. Laurent Arn, Marvulli, Aeschbach, Gut +1`27" 
3. Dietziker, Leib, Schärer, Germann +2`44"
Int. Kriterium Ruggell
8.7.06 - LIE / 78km
1. Fabian Cancellara (SUI/CSC) 1h45`21" 
2. Markus Zberg (SUI/Gerolsteiner)
3. Matthias Buxhofer (AUT/2Rad)
15. Peter Jörg (SUI/Rietumu) 
Latvian Championships (MTB)
8.7.06 - LAT / 24km
1. Olegs Melehs (Rietumu) 1h49`39" 
2. Aleksejs Saramotins (Rietumu) +3"
3. Caspar Austa (EST National Team) +3`01"
5. Toms Veinbergs (Rietumu) +6`31" 
Norsk Syklefestival (4. Stage)
5.7.-9.7.06 / NOR / U23
8.7. - Laerdal-Laerdal (TT/10km) 
1. Jenning Huizinga (NED/Diamant) 12`59"
2. Greg Saw (NOR/CK) +8"
3. John Schouten (NED/Hörmann) +12"
36. Normunds Lasis (LAT/Rietumu) +1`04"
48. Artis Roze (LAT/Rietumu) +1`39"
52. Viesturs Luksevics (LAT/Rietumu) +2`19"
General Classification
1. Lars Ove Thoresen (NOR/CK)
11. Normunds Lasis (LAT/Rietumu) 
Norsk Syklefestival (3. Stage)
5.7.-9.7.06 / NOR / U23
7.7. - Ardal-Ardal (40km)
1. Frederik Willmann (NOR/Maxbo) 1h10`47"
2. Andreas Sand (NOR/Baerum) +1`16"
3. Geir Bisgard (NOR/CK) +1`20"
15. Viesturs Luksevics (LAT/Rietumu) +3`56"
24. Artis Roze (LAT/Rietumu) +5`47"
36. Normunds Lasis (LAT/Rietumu) +13`00"
General Classification
1. Lieuwe Westra (NED/Diamant)
8. Normunds Lasis (LAT/Rietumu) 
GP Assenede
6.7.06 - BEL / 108km
1. Mario Willems (BEL/Saey) 2h27`00"
2. Vasil Kiryienka (BLR/Rietumu)
3. Nico Verhoeven (BEL/Profel Ziegler) +10"
4. Daniels Ernestovskis (LAT/Rietumu) 
15. Sergey Firsanov (RUS/Rietumu) +30"
Norsk Syklefestival (2. Stage)
5.7.-9.7.06 / NOR / U23
6.7. - Sogndal Criterium (60km)
1. Geir Inge Berg (NOR/Sadnes) 1h28`42"
2. Normunds Lasis (LAT/Rietumu) +27"
3. Lieuwe Westra (NED/Diamant)
5. Viesturs Luksevics (LAT/Rietumu) 
General Classification
1. Lieuwe Westra (NED/Diamant)
Norsk Syklefestival (1. Stage)
5.7.-9.7.06 / NOR / U23
5.7. - Fagernes-Laerdal (150km)
1. Lieuwe Westra (NED/Diamant) 3h31`05"
2. Jon Einar Bergsland (NOR/Grenland)
3. Lars Ove Thoresen (NOR/Lorenskog)
11. Normunds Lasis (LAT/Rietumu) +1`55"
24. Viesturs Luksevics (LAT/Rietumu) 
38. Artis Roze (LAT/Rietumu) 
Tour Du Doubs
2.7.06 - FRA / 200km / UCI1.1
1. Yoann Le Boulanger (FRA/Bouygues Telecom) 4h43`39"
2. Mickael Buffaz (FRA/Agritubel) +42" 
3. Frederic Finot (FRA/Francaise des Jeux) +57"
18. Florian Fromm (GER/Rietumu) +14`06"
19. Janusch Laule (GER/Rietumu) 
22. Viesturs Luksevics (LAT/Rietumu) 
Teams Classification
1. Francaise des Jeux (FRA) 
2. Landbouwkrediet-Colnago (BEL) 
3. Jartazi-7Mobile (BEL) 
4. Rietumu Bank (LAT)
Course de la Solidarite Olympique (6. Stage)
28.6.-2.7.06 / POL / UCI2.1 
2.7. - Rybnik-Biala (152km)
1. Vasil Kiryienka (BLR/Rietumu) 3h02`00"
2. Marek Wesoly (POL/CCC) +36"
3. Nikita Eskov (RUS/Omnibike)
51. Olegs Melehs (LAT/Rietumu) +3`02"
75. Kalvis Eisaks (LAT/Rietumu) +8`25"
Final General Classification
1. Robert Radosz (POL/DHL) 20h49`40"
2. Marcin Sapa (POL/Knauf) +42" 
3. Lukasz Bodnar (POL/Intel) +46&
8. Vasil Kiryienka (BLR/Rietumu) +2`27"
27. Olegs Melehs (LAT/Rietumu) +6`50"
91. Kalvis Eisaks (LAT/Rietumu) +28`19"
95. Kristofers Racenajs (LAT/Rietumu) +32`17"
Tour Du Jura
1.7.06 - SUI / 183km / UCI1.2
1. Andreas Schillinger (GER/Milram) 4h18`15"
2. Alexandre Grux (FRA/CC Etupes) 
3. Nicolas Hartmann (FRA/CC Etupes) +7"
53. Florian Fromm (GER/Rietumu) +1`50"
57. Laurent Arn (SUI/Rietumu) +2`25"
back