NEWS

Tour De Slovaquie (2. Stage)
30.8-3.9.06 - SVK / UCI2.2 
31.8. - Sabinov-Tatranska Lomnica 144km
1. Grega Bole (SLO/Sava) 3h50`55"
2. Jan Faltynek (CZE/PSK)
3. Robert Radosz (POL/DHL)
6Sergey Firsanov (RUS/Rietumu)
10. Herberts Pudans (LAT/Rietumu)
29. Vasil Kiryienka (BLR/Rietumu) +9"
General Classification
1. Kristoffer Nielsen (DAN/GLS) 7h06`27"
7. Sergey Firsanov (RUS/Rietumu) +1`11"
Tour De Slovaquie (1. Stage)
30.8-3.9.06 - SVK / UCI2.2 
30.8. - Stropkov-Stropkov 135km
1. Kristoffer Nielsen (DAN/GLS) 3h15`45"
2. Vasil Kiryienka (BLR/Rietumu) +58"
3. Jan Faltynek (CZE/PSK)
22. Daniels Ernestovskis (LAT/Rietumu)
25. Sergey Firsanov (RUS/Rietumu)
EWAG Kriterium
27.8.06 - GER / 77km
1. Florian Fromm (GER/Rietumu) 1h32`56" 
2. Jonas Harm (GER/RSG) 
3. Jonas Schmeiser (GER/Felt)
Buchloer Citykriterium
26.8.06 - GER / 72km
1. Martin Boubal (CZE/PSK) 1h28`57"  
2. Jonas Schmeiser (GER/Felt)
3. Hans Siman (GER/Gat)
4. Florian Fromm (GER/Rietumu)  
Szlakiem Walk Majora Hubala
26.8.06 - POL / 178km / UCI1.2 
1. Tomasz Lisowicz (POL/Knauf) 3h57`56"  
2. Radoslaw Romanik (POL/DHL) 
3. Sergey Firsanov (RUS/Rietumu)
4. Vasil Kiryienka (BLR/Rietumu) 
Swiss Championships (4km Team Pursuit)
22.8.06 - SUI 
1. Laurent Arn (Rietumu)/Marvulli/Aeschbach/Gut 4`27"  
2. Marguet/Devaud/Grenard/Brandenberger +6"
3. Dambach/Bally/Roth/Zimmermann +10"
European Championships Revenge (Stayers)
22.8.06 - SUI / Zürich-Oerlikon
1. Giuseppe Atzeni (SUI/Atzmännig) 
2. Carsten Podlesch (GER)
3. Peter Jörg (SUI/Rietumu)
Rothaus Regio Tour (5. Stage)
16.-20.8.06 - GER / UCI2.1 
20.8. - Lahr-Vogtsburg 169km
1. Torsten Hiekmann (GER/Gerolsteiner) 4h26`28"
2. Dirk Müller (GER/Sparkasse) +27"
3. Paride Grillo (ITA/Panaria) +41"
27. Sergey Firsanov (RUS/Rietumu) 
40. Vasil Kiryienka (BLR/Rietumu) 
49. Olegs Melehs (LAT/Rietumu) +53"
67. Florian Fromm (GER/Rietumu) +2`08" 
71. Aleksejs Saramotins (LAT/Rietumu) +3`28" 
81. Janusch Laule (GER/Rietumu) +15`06" 
Final General Classification
1. Andreas Klöden (GER/T-Mobile) 18h08`53"
2. Michael Rogers (AUS/T-Mobile) +50"
3. Danilo Hondo (GER/Lamonta) +58"
12. Sergey Firsanov (RUS/Rietumu) +7`04" 
18. Vasil Kiryienka (BLR/Rietumu) +14`39" 
40. Olegs Melehs (LAT/Rietumu) +17`49" 
46. Florian Fromm (GER/Rietumu) +18`33" 
70. Aleksejs Saramotins (LAT/Rietumu) +28`54" 
81. Janusch Laule (GER/Rietumu) +43`88" 
Rothaus Regio Tour (4. Stage)
16.-20.8.06 - GER / UCI2.1 
19.8. - Bahlingen-Bahlingen (TT) 23.3km
1. Andreas Klöden (GER/T-Mobile) 28`24"
2. Markus Fothen (GER/Gerolsteiner) +26"
3. Michael Rogers (AUS/T-Mobile) +45"
6. Vasil Kiryienka (BLR/Rietumu) +1`09" 
22. Sergey Firsanov (RUS/Rietumu) +2`28" 
44. Florian Fromm (GER/Rietumu) +3`22" 
58. Laurent Arn (SUI/Rietumu) +3`49" 
60. Olegs Melehs (LAT/Rietumu) +3`53" 
78. Kalvis Eisaks (LAT/Rietumu) +4`28" 
91. Janusch Laule (GER/Rietumu) +5`17" 
95. Aleksejs Saramotins (LAT/Rietumu) +5`45"
General Classification
1. Andreas Klöden (GER/T-Mobile) 13h41`44"
13. Sergey Firsanov (RUS/Rietumu) +7`04" 
Int. Steherrennen Köln 
18.8.06 - GER / Stayers
1. Peter Jörg (SUI/Rietumu) 
2. Christoph Breuer (GER)
3. Wim Beirnaerts (BEL)
Rothaus Regio Tour (3. Stage)
16.-20.8.06 - GER / UCI2.1 
18.8. - Schopfheim-Wehr 178km
1. Michael Rogers (AUS/T-Mobile) 4h42`39"
2. Andreas Klöden (GER/T-Mobile)
3. Matthias Russ  (GER/Gerolsteiner) +12"
14. Sergey Firsanov (RUS/Rietumu) +14" 
17. Vasil Kiryienka (BLR/Rietumu) 
39. Olegs Melehs (LAT/Rietumu) +28" 
42. Florian Fromm (GER/Rietumu) 
48. Aleksejs Saramotins (LAT/Rietumu) 
76. Janusch Laule (GER/Rietumu) +4`02" 
96. Kalvis Eisaks (LAT/Rietumu) +8`49" 
102. Laurent Arn (SUI/Rietumu) 
General Classification
1. Andreas Klöden (GER/T-Mobile) 13h13`20"
13. Sergey Firsanov (RUS/Rietumu) +4`36" 
Rothaus Regio Tour (2. Stage)
16.-20.8.06 - GER / UCI2.1 
17.8. - Schliengen-Badenweiler 146km
1. Matthias Russ (GER/Gerolsteiner) 3h47`29"
2. Andreas Klöden (GER/T-Mobile)
3. Luis Felipe Laverde (COL/Panaria)
13. Sergey Firsanov (RUS/Rietumu) +4`14" 
29. Florian Fromm (GER/Rietumu) +13`08" 
57. Olegs Melehs (LAT/Rietumu)  
64. Vasil Kiryienka (BLR/Rietumu) 
73. Janusch Laule (GER/Rietumu) +19`46" 
76. Aleksejs Saramotins (LAT/Rietumu) 
96. Kalvis Eisaks (LAT/Rietumu)
105. Laurent Arn (SUI/Rietumu) 
General Classification
1. Matthias Russ (GER/Gerolsteiner) 8h30`39"
13. Sergey Firsanov (RUS/Rietumu) +4`24" 
Rothaus Regio Tour (1. Stage)
16.-20.8.06 - GER / UCI2.1 
16.8. - Heitersheim-Guebwiler 194km
1. Danilo Hondo (GER/Lamonta) 4h43`14"
2. Claudio Cucinotta (ITA/Tenax)
3. Tilo Schüler (GER/Sparkasse)
46. Kalvis Eisaks (LAT/Rietumu)
55. Florian Fromm (GER/Rietumu) 
60. Olegs Melehs (LAT/Rietumu) 
63. Sergey Firsanov (RUS/Rietumu)
70. Janusch Laule (GER/Rietumu) 
73. Laurent Arn (SUI/Rietumu) 
77. Aleksejs Saramotins (LAT/Rietumu) 
85. Vasil Kiryienka (BLR/Rietumu) 
Sparkassen Giro Bochum
13.8.06 - GER / 175km / UCI1.1
1. Jens Voigt (GER/CSC) 3h53`26"
2. Andre Korff (GER/T-Mobile) +20"
3. Erik Zabel (GER/Milram)
27. Aleksejs Saramotins (LAT/Rietumu)
42. Florian Fromm (GER/Rietumu) 
72. Janusch Laule (GER/Rietumu) +3`39"
Puchar Uzdrowisk Karpackich
12.8.06 - POL / UCI1.2
1. Roman Bronis (SLK/Dukla Trencin) 3h52`50"
2. Mart Ojavee (EST/Kalev)
3. Mariusz Witecki (POL/Intel)
8. Sergey Firsanov (RUS/Rietumu)
Grosser Olympia Preis Bochum
12.8.06 - GER / 64km 
1. Robbie McEwen (AUS/Davitamon) 1h21`00"
2. Mark Cavendish (GBR/Sparkasse)
3. Andreas Beikirch (GER/Sparkasse)
8. Peter Jörg (SUI/Rietumu) +40"
23. Florian Fromm (GER/Rietumu) +1`20"
Swiss Championships (Stayers)
8.8.06 - SUI / 50km
1. Peter Jörg (Rietumu) 41`35"
2. Jan Ramsauer (Megabike) +2Rds.
3. Giuseppe Atzeni (Atzmännig) +5Rds.
Giant Time Trial 
8.8.06 - GER / 39km (TT)
1. Steffen Liebetrau (GER/Scott) 50`35"
2. Serge Meyer (SUI/Tri) +18"
3. Florian Fromm (GER/Rietumu) +20"
10. Laurent Arn (SUI/Rietumu) +2`19"
46. Janusch Laule (GER/Rietumu) +5`02"
Rund Um Empfingen
6.8.06 - GER / 126km
1. Elnathan Heizman (GER/Regiostrom) 3h21`20"
2. Erik Hoffmann (GER/Lamonta) +1`45"
3. Steffen Greger (GER/Stuttgardia) 
10. Florian Fromm (GER/Rietumu) +5`16"
SEB MTB Marathon 5
6.8.06 - LAT / 82km / UCI E2
1. Raido Kodanipork (EST/ZZK) 2h41`56"
2. Helmet Tamkrov (EST/ZZK)
3. Normunds Lasis (LAT/Rietumu) +47" 
6. Toms Veinbergs (LAT/Rietumu) +1`59"
8. Aleksejs Saramotins (LAT/Rietumu) +2`16"
9. Sergey Firsanov (RUS/Rietumu) +2`19"
10. Daniels Ernestovskis (LAT/Rietumu) +4`52"
Töginger Volksfest Kriterium
5.8.06 - GER / 60km
1. Christian Grasmann (GER/US Financial)
2. Markus Hegel (GER/Baier)
3. Thomas Hegel (GER/Baier) 
9. Florian Fromm (GER/Rietumu)
back